Czy można płacić za głosy w konkursach?

Filed under: Komunikaty — Tagi: , , — MAMA @ 13:44
czwartek Sie 12, 2010

W ostatnich dniach doszły do nas informacje, że niektórzy uczestnicy konkursu fotograficznego, w którym część nagród przypada zwycięzcom głosowania, oferują własne nagrody – tym, którzy głosują na ich zdjęcie. Początkowo wierzyć się nam nie chciało, bo gdzie sens, gdzie logika i gdzie istota konkursu, jaką jest zabawa???

Wiemy, że jest grupa użytkowników, którzy wymieniają się głosami – czy to w ramach portalu eBobas.pl, czy to w innych miejscach w Internecie. I właśnie na jednym z takich konkursowych forów zawisły ogłoszenia, że za oddawanie głosów w konkursie eBobas.pl na wakacjach 2010 można wygrać nagrodę. Nie są to wielkie nagrody – kilkuzłotowe doładowania telefonu, kosmetyczne drobiazgi. Zdębieliśmy po raz drugi – bo rzeczywiście, jest grupa osób, która „walczy” o te nagrody, oddając pracowicie głosy na wskazane zdjęcia.

Nie podoba się nam ta praktyka i jej nie rozumiemy. Nie dziwi nas oburzenie użytkowników, którzy nadesłali maile z prośbą o interwencję. Jeśli użytkownicy, którzy urządzają własne loterie (bo tak to trzeba chyba nazwać), nie zaprzestaną takich praktyk, o losie ich zdjęć po zakończeniu konkursu zdecyduje Komisja Konkursowa.

Czego to ludzie nie wymyślą, naprawdę…


6 komentarzy »

 1. Przez takie praktyki ginie idea konkursu i zdrowej rywalizacji. Mnie zniechęca to do brania udziału w jakimkolwiek konkursie, bo po co? Jeśli z góry wiadomo, że wygra jak zwykle ten sam użytkownik, bo albo wysyła linki do wszystkich ,,z prośbą” o głos, albo urzadza dziwne konkursy w konkursie:( jest to bardzo przykre, bo chyba nie o to chodzi w konkursach organizowanych przez ebobasa.

  Comment by diogeneska — 12 sierpnia 2010 @ 14:46

 2. Zwracam tylko uwagę, że w każdym konkursie na portalu jest pula nagród – taka sama lub nawet większa – przyznawana przez jury, niezależnie od wyników głosowania 😉

  Comment by MAMA — 12 sierpnia 2010 @ 17:43

 3. I aby zaprzestać takich dziwnych praktyk powinny być przyznawane nagrody tylko przez jury. W ten sposób pozbędziemy się sytuacji które wprowadzają w osłupienie nie tylko organizatorów konkursów. Tym bardziej, że jest czasami sporo ciekawszych zdjęć tylko, że autorzy nie mają setki znajomych, nie naprzykrzają się wiadomościami w stylu „prosimy o głosiki” a także nie namawiają znajomych na zakładanie fikcyjnych kont by mogli korzystać z nich tylko by oddać głosy.

  Comment by Alison — 12 sierpnia 2010 @ 19:53

 4. Mnie także zniechęca chęć brania udziału w jakimkolwiek konkursie ebobasowym, zwłaszcza że zauważyłam,że duża liczba użytkowników loguje się wielokrotnie tylko po to aby dodawać sobie punkty

  Comment by kasiag121 — 12 sierpnia 2010 @ 21:42

 5. Alison – zapewniam Cię, że tam gdzie konkursy rozstrzyga tylko jury pojawiają się głosy o kumoterskim przyznawaniu nagród, podważanie werdyktu przez oceny, że inne zdjęcie też mogło dostać nagrodę… Każda metoda ma swoje plusy i minusy, my póki co zmieniamy konstrukcje rozstrzygania konkursów, i próbujemy znaleźć optymalną. A użytkownicy, jak widać, też nie próżnują, i myślą, myślą…

  Comment by MAMA — 13 sierpnia 2010 @ 7:17

 6. Ja też jestem oburzona tymi praktykami.Pod zdjęciami moimi mam linki do zdjęć ,na które mam oddać głos w zamian za głos na moje zdjęcie.Przykro mi: ale nie korzystam z tego.Nie będę korzystać z takich rozwiązań,przykro mi.Będę głosować na te fotki,które rzeczywiście uważam,a nie dlatego BO MNIE KTOŚ PROSI.Nie powiem,początkowo też tak robiłam.Ale dałam sobie spokój już po pierwszym konkursie,bo wiem ,że to nie fair.Dlatego bardzo mi się podoba ,że powstało niezależne jury i przyznaje nagrody oprócz tych „z głosami”.Co innego zostawić tylko link.Zobaczyć mogę.Ale jak już jest prośba o głos,to dla mnie oburzające.Dlatego ja nie stosuję tego,i wolałabym,by głosy na moje fotki były szczere,a nie „coś za coś”.
  A co do nagród za głosy -to pierwsze słyszę o tym,ale rzeczywiście jest to oburzające.Okropieństwo.Cieszę się,że redakcja ebobasa reaguje na tego typu skargi.
  pozdrawiam całą redakcję.

  Comment by dorota — 18 sierpnia 2010 @ 10:52

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment